Յունիբանկը թողարկել է 9 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով անժամկետ դրամային պարտատոմսեր, որոնք նախատեսված են բացառապես բանկի սովորական բաժնետոմսերի սեփականատերերի համար։ Նոր թողարկման արժեկտրոնային եկամտաբերությունը կազմում է 13.25%, ինչը տվյալ ներդրումային գործիքը դարձնում է շուկայում առավել գրավիչ առաջարկներից մեկը՝ երկարաժամկետ և կայուն եկամուտ ակնկալող ներդրողների համար։
Յունիբանկի բաժնետեր չհանդիսացող ներդրողները կարող են ձեռք բերել անժամկետ պարտատոմսերը՝ մասնակցելով Յունիբանկի ընթացիկ բաժնետոմսերի տեղաբաշխմանը։ Ավելի վաղ բանկը հայտարարել էր 3.9 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով սովորական բաժնետոմսերի թողարկման մասին։ Մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 9-ը նախատեսվում է տեղաբաշխել 10 մլն բաժնետոմս։
Անժամկետ պարտատոմսերի նոր թողարկմամբ Յունիբանկը շարունակում է ընդլայնել իր բաժնետերերի հնարավորությունները և նպաստել Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացմանը՝ առաջարկելով երկարաժամկետ ներդրումային ժամանակակից և արդյունավետ գործիքներ:
Տեղաբաշխման պայմանների համաձայն՝ ներդրողներն իրավունք ունեն ձեռք բերել անժամկետ պարտատոմսեր՝ յուրաքանչյուր 2 600 հատ սովորական բաժնետոմսի դիմաց 300 պարտատոմս հարաբերակցությամբ։ 2 600-ից ավելի բաժնետոմսերի դեպքում ձեռք բերվող անժամկետ պարտատոմսերի առավելագույն քանակը համամասնորեն ավելանում է՝ յուրաքանչյուր լրացուցիչ 8 սովորական բաժնետոմսի դիմաց 1 անժամկետ պարտատոմս հարաբերակցությամբ։ Պարտատոմսերի ձեռքբերման նվազագույն քանակը սահմանված է 100 հատ։
Արժեկտրոնային եկամտաբերությունն առաջին 36 ամիսների համար սահմանված է տարեկան 13.25%, որից հետո այն կձևավորվի պետական պարտատոմսերի եկամտաբերության կորի հիման վրա։
Անցյալ տարի Յունիբանկն առաջինը Հայաստանում թողարկեց անժամկետ պարտատոմսեր՝ ընդհանուր առմամբ 6.5 մլրդ ՀՀ դրամ և 9 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով՝ հաջողությամբ տեղաբաշխելով դրանք նախատեսված ժամկետից զգալիորեն շուտ։ Տեղաբաշխումն ուղեկցվեց շուկայական բարձր ակտիվությամբ և դարձավ Հայաստանի կապիտալի շուկայի ամենանշանակալի իրադարձություններից մեկը։
Անժամկետ պարտատոմսերի Ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2025թ. նոյեմբերի 26-ի Թիվ 1/427Ա որոշմամբ, իսկ Ծրագրային ազդագրի լրացումը՝ 2026թ. Մայիսի 22-ի Թիվ 1/228Ա որոշմամբ:
Ներդրողները Անժամկետ պարտատոմսերի Ծրագրային ազդագրի և ազդագրին կից ներկայացվող փաստաթղթերի տպագիր տարբերակները կարող են ձեռք բերել Յունիբանկի գլխամասային գրասենյակում (հասցե` ՀՀ, Երևան, Չարենցի 12, թիվ 53, 1-5) և մասնաճյուղերում (հասցեները տես «Մասնաճյուղային ցանց» բաժնում), իսկ էլեկտրոնային պատճենը բանկի կայքի «Պարտատոմսեր» բաժնում:

Юнибанк выпустил новый транш бессрочных драмовых облигаций на сумму 9 млрд драмов РА, приобрести которые смогут исключительно акционеры банка. Купонная доходность нового выпуска составляет 13,25% годовых, что делает инструмент одним из наиболее привлекательных предложений на рынке для инвесторов, ориентированных на долгосрочный стабильный доход.
Инвесторы, не являющиеся акционерами банка, могут получить доступ к бессрочным облигациям, приобретя акции Юнибанка. В настоящее время банк осуществляет размещение очередного транша обыкновенных акций на сумму 3,9 млрд драмов РА. До 9 сентября 2026 года планируется разместить 10 млн акций.
Юнибанк расширяет возможности для своих акционеров и способствует развитию рынка капитала Армении, предлагая инвесторам современные и эффективные решения для долгосрочного вложения средств. Согласно условиям размещения, инвесторы имеют право приобретать бессрочные облигации в соотношении 300 облигаций на каждые 2600 обыкновенных акций. При количестве акций свыше 2600 максимальное количество приобретаемых бессрочных облигаций увеличивается пропорционально — одна облигация на каждые дополнительные 8 обыкновенных акций. Минимальное количество приобретаемых облигаций составляет 100.
Купонная доходность нового выпуска составляет 13,25% годовых в течение первых 36 месяцев, после чего будет определяться на основе кривой доходности государственных облигаций. Выплата купонов будет осуществляться один раз в полугодие.
В прошлом году Юнибанк первым в истории Армении выпустил бессрочные облигации на общую сумму 6,5 млрд драмов РА и 9 млн долларов США, успешно разместив их значительно раньше запланированного срока. Размещение сопровождалось высокой активностью на рынке ценных бумаг и стало одним из наиболее заметных событий финансового рынка страны.